czegoniewiemyobankach | e-blogi.pl
_blog czegoniewiemyobankach
Czy udzielanie ryzykownych kredytów gotówkowych służy gospodarce? 2018-11-06

Gospodarka funkcjonuje w cyklach wzrostów i spadków. Udzielanie kredytów gotówkowych, a także poważniejszych zobowiązań to jeden z czynników przyśpieszonego rozwoju wielu segmentów gospodarczych. Czy warto jednak udzielać ryzykownych kredytów gotówkowych? Czy takie działanie służy społeczeństwu i ekonomii kraju? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na stronie portalbankowy.info.


Ryzykowny kredyt zawsze zamienia się w poważny kryzys


Udzielanie ryzykownych kredytów kończy się najczęściej bankructwem instytucji finansowej. Taka sytuacja jest powszechna, znana historycznie. Banki detaliczne w Stanach Zjednoczonych, które udzielały kredytów hipotecznych bez potwierdzania dochodów klientów w końcu wywołały kryzys finansowy, którego skutki widać nawet obecnie w gospodarce międzynarodowej. Jak w ogóle wygląda ryzykowny kredyt? To po prostu pieniądze wypłacane osobom bez zdolności kredytowej. Zatem z góry wiadomo, że sytuacja kredytobiorcy poprawi się jedynie krótkoterminowo, aby później mocno się pogorszyć na czele z ogłoszeniem bankructwa. W Polsce system udzielania kredytów gotówkowych jest regulowany, np. przez Komisję Nadzoru Finansowego, a także przez prawo bankowe, przez ustawę o kredycie konsumenckim, przez inne rozporządzenia. Ryzykowny kredyt szkodzi gospodarce, ponieważ ogranicza zdolność do oszczędzania praktycznie całego społeczeństwa. Przy bankructwie dużych banków detalicznych to najczęściej podatnicy w ramach solidarności składają się na przywrócenie płynności. Zaciąganie ryzykownych kredytów to zły sposób na poprawienie sytuacji życiowej. Lepiej pracować nad zdolnością kredytową, potwierdzić wyższe dochody, poczekać na niskie stopy procentowe i dopiero w takich warunkach pozyskiwać dodatkowe fundusze.


Kontrola ryzyka przy podpisywaniu umów o kredyt krótkoterminowy


Ryzyko można jednak wyrównać, co idealnie robią parabanki. Parabank na początku udziela niewielkich chwilówek wielu kredytobiorcom, a następnie monitoruje spłaty. Jeżeli klient spłata zobowiązanie terminowo, nawet ten bardziej ryzykowny otrzymuje coraz większe pieniądze, bez potrzeby zabezpieczenia umowy majątkiem trwałym. Ryzykowne kredyty obniżają wyraźnie zaufanie do banków detalicznych, a także do instytucji odpowiedzialnych za nadzór. Czy teraz przemyślisz zaciąganie zbyt ryzykownych kredytów?


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]