Kredyt konsolidacyjny w pigułce | czegoniewiemyobankach | e-blogi.pl
_blog czegoniewiemyobankach
Kredyt konsolidacyjny w pigułce 2019-10-15

Czy wiesz, że kredyt konsolidacyjny to coraz częściej zaciągane zobowiązanie bankowe? Okazuje się, że instytucje bankowe wspierają kredytobiorców w walce z utrzymaniem płynności finansowej, a konsolidacja kredytów z całą pewnością na to pozwala. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat kredytu konsolidacyjnego. To ogromna dawka wiedzy dla tych, którzy chcieliby lepiej zarządzać swoimi finansami. Dowiedz się więcej już teraz.


Co to jest konsolidacja kredytów?


Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak połączenie zobowiązań, które w różnych bankach zaciągnął kredytobiorca, a najlepsze oferty znajdziesz na www.17bankow.com. W ten sposób powstaje jeden kredyt o łącznej wartości wszystkich, jakie dotąd musiał spłacać klient różnych instytucji. Kredyt konsolidacyjny może dotyczyć wszystkich zobowiązań albo jedynie tych, które wskaże klient banku. Takie wsparcie finansowe charakteryzuje się szeregiem korzyści. Przedstawiamy je poniżej.


Zalety kredytu konsolidacyjnego


Kredyt konsolidacyjny zaciągany jest nie w celach oddłużeniowych, chociaż niewątpliwie przyczynia się do odczucia ulgi finansowej. Przede wszystkim pozwala wydłużyć okres trwania umowy kredytowej, co wiąże się z kolei z uzyskaniem niższej raty kredytowej.


Co więcej, kredyt konsolidacyjny zaciągany jest nierzadko na atrakcyjniejszych warunkach, aniżeli dyktowane były w związku z dotychczasową współpracą z instytucjami bankowymi. Dzięki temu kredytobiorca może rzeczywiście generować oszczędności finansowe, jakie wiążą się z uiszczaniem rat o niższej wartości. Nowy kredyt może wykazywać niższe oprocentowanie oraz niższe opłaty dodatkowe, a nowy bank nie musi stawiać tak wielu ograniczeń kredytobiorcy.


Warto też wspomnieć o kolejnym bonusie, jaki uzyskuje kredytobiorca, decydując się na kredyt konsolidacyjny. Większość instytucji bankowych oferuje nie tylko połączenie wcześniej zaciągniętych zobowiązań, ale również dobranie dodatkowych środków, a wszystko w ramach jednego zobowiązania. Kredytobiorca zyskuje więc nie tylko komfort spłaty kredytów w ramach jednej, comiesięcznej raty, ale również pieniądze na dowolny cel, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Środki te mogą zasilić domowy budżet, ale mogą okazać się też sporym wsparciem finansowym w obliczu niespodziewanych wydatków czy też zaległych zadłużeń, które powstały w wyniku braku płynności finansowej.


Wady konsolidacji kredytów


Okazuje się jednak, że kredyt konsolidacyjny oprócz zalet, może również wykazywać wady i to właśnie na nie warto skupić największą uwagę. Rzeczywiście kredyt konsolidacyjny może być traktowany jako sposób na oddłużanie, ale jedynie wtedy, gdy takie zobowiązanie jest zawierane na korzystniejszych warunkach od kredytów, które już spłacał klient w różnych instytucjach bankowych. Może okazać się, że warunki nowego zobowiązania przyczyniają się do wzrostu kosztów współpracy z bankiem. Trzeba pamiętać, że instytucje bankowe pobierają prowizję za udzielenie kredytu oraz wcześniejszą spłatę. Warto więc dobrze przekalkulować wszelkie koszty. Do takich mogą zaliczać się również opłaty związane z otworzeniem i prowadzeniem konta bankowego czy też koniecznością nabycia polisy ubezpieczeniowej.


Dobrze, by kredytobiorca zastanowił się również, czy na pewno chce wydłużać okres trwania umowy kredytowej. Niższe raty to niewątpliwie walor, który usprawnia płynność finansową, ale niestety powoduje on konieczność spłacania comiesięcznych rat dłużej. Wiąże się to także z koniecznością spłaty odsetek o wyższej wartości.


Kto powinien zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem dedykowanym przede wszystkim osobom, które męczy współpraca z kilkoma bankami. Konieczność spłaty różnych zobowiązań, o różnej wartości i w innym terminie rzeczywiście może wiązać się ze sporym dyskomfortem. O wiele lepiej jest podjąć współpracę tylko z jednym bankiem, tym bardziej że nowe warunki kredytowe mogą być korzystniejsze, a klient ma szansę otrzymania dodatkowych środków.


Kredyt konsolidacyjny jest tylko dla tych klientów banków, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową.


Należy też wiedzieć, że z opcji kredytu konsolidacyjnego korzystać mogą jedynie osoby, które chcą połączyć kredyty zaciągnięte w instytucjach bankowych. Konsolidacji nie mogą podlegać pożyczki oraz tzw. chwilówki brane w firmach pożyczkowych i innych instytucjach pozabankowych.


Jak zaciągnąć tani kredyt konsolidacyjny?


Procedura zaciągania kredytu konsolidacyjnego nieco różni się od tej, jaka jest spotykana przy okazji tradycyjnych zobowiązań kredytowych. Przede wszystkim nowy bank musi rozliczyć się z instytucjami, w których klient ma kredyty. Chodzi o to, że takie zobowiązania muszą zostać spłacone, by mógł powstać jeden kredyt o większej wartości.


Na szczęście wszystkimi formalnościami zajmuje się instytucja bankowa, która udziela kredytu konsolidacyjnego. Kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do złożenia wniosku kredytowego oraz wskazania tych kredytów, które mają być połączone.


Standardem jest już weryfikacja zdolności kredytowej oraz historii kredytowej - bank musi mieć pewność w kwestii wypłacalności nowego klienta. Historia zaś pozwoli ocenić jego wiarygodność względem pilnowania terminu spłaty raty.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]